PIA KETTA, Indonesien, 17/1800-tal.

Skaft i ben med skuren dekor och metallinläggningar, balja i snidat trä och reliefpräglad mässingsplåt. Längd 41,5 cm inklusive balja.

Bruksslitage, träet i baljan sprucken längs fogen, metallen med små skador. Bladet med anlöpningar och fläckar, mindre rost.

Utropspris
3 000 SEK