Madeleine Pyk – en samling F769

Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Josef Frank
(Österrike, 1885-1967)

GOLVLAMPA, modell 2368/2148, "Stora Kamelen", Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.

Mattpolerad mässing. 4 ljuspunkter. Svängd ljusarm. Tygklädd skärm. Svängbar. Höjd ca 160 cm.

Slitage. Repor och märken. Ej funktionstestad. Fläckar.

Formgivare

Utropspris
3 000 SEK