TAKLAMPA, modell 9053, design Paavo Tynell, Taito 1900-talets mitt.

Mässing samt glas. Höjd 41 cm. Diameter 55 cm.

Bruksslitage. Kupans monteringshål med skada.

Utropspris
1 500 EUR