Vitmålat. Rundade hörn, rödrandig stenskiva. Låda i sarg. Dekorerad med hörnfleuroner. Kopplade kannelerade ben. Längd 101,5 cm. Bredd 50 cm. Höjd 75,5 cm.
Senare målat. Slitage, nagg, sprickor.