Delvis förgylld samt bronserad, sargen dekoreras med spiralband, rosetter och palmetter, skurna bladdekor på kannelerade ben. Bredd 69 cm, höjd 79,5 cm, djup 38 cm.
Kraftiga skador, skivan lös.