VÄVD TAPET. Emma (Emy) von Teuchler. Gobelängteknik. Signerad EvT19KSAL09

Kulturens Konstslöjdsanstalt 1909. Fornnordiskt polykromt jugendmotiv av seglande vikingaskepp och prinsessa på strand. Ramverk av stor orm. Ca 143,5 x 135,5 cm.

Obetydligt slitage, smärre fläckar.

Utropspris
4 000 SEK