Förgyllt och bronserat. Skiva av svartgul portoro marmor. Sargen dekoreras av svartpatinerade rosetter och palmetter. Spiralvridna ben. Sockel målad med portoro imitation. Bredd 95 cm, djup 47 cm, höjd 85 cm.
Slitage, skador. Dekorbortfall.