Madeleine Pyk – en samling F769

Mosse Stoopendaal

(Sverige, 1901-1948)
Mosse Stoopendaal
(Sverige, 1901-1948)

STOOPENDAHL, MOSSE. Blyerts på papper. Sign.

Slaktarns hund. Bildstrl. 9x15. Föremålet är en del av djurtemat.

Smärre slitage, gulnat papper.

Konstnär

Mosse Stoopendaal utbildades av sin far konstnären Georg Stoopendaal, och ägnade sig i mycket unga år åt måleri och tecknande. En stor inspiratör var också Bruno Liljefors, som han delade intresset för jakt med. Hans ateljé var främst ute i naturen och motiven blev sålunda landskap med djur - ofta fåglar, harar och rävar. Georg Stoopendaal ställde bland annat ut i Stockholm och Göteborg och var medlem i Göteborgs konstnärsklubb. Målningarna utfördes främst i olja och akvarell.

Utropspris
500 SEK