TEKÖK, regency, England, 1800-talets första hälft.

Koppar och förgylld mässing. På 4 räfflade ben med tassfötter. Hänklar i form av sjöjungfrur hållande snäckor. Lock och fotplatta med delfiner. Kantbårder av bladverk. Höjd 45 cm.

Bucklor. En lös fot. Repor. Ytskikt med slitage.

Proveniens

Tillhört Amiral Malcolm Hamilton, Stockholm.

Utropspris
6 000 SEK