TEKÖK, regency, England, 1800-talets första hälft.

Koppar och förgylld mässing. På 4 räfflade ben med tassfötter. Hänklar i form av sjöjungfrur hållande snäckor. Lock och fotplatta med delfiner. Kantbårder av bladverk. Höjd 45 cm.

Bucklor. En lös fot. Repor. Ytskikt med slitage.

Provenance

Tillhört Amiral Malcolm Hamilton, Stockholm.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed