492345

TEKÖK, regency, England, 1800-talets första hälft.

Tekök, regency, england, 1800-talets första hälft.

Koppar och förgylld mässing. På 4 räfflade ben med tassfötter. Hänklar i form av sjöjungfrur hållande snäckor. Lock och fotplatta med delfiner. Kantbårder av bladverk. Höjd 45 cm.

Bucklor. En lös fot. Repor. Ytskikt med slitage.

Droit de suite: No
Location:
Provenance

Tillhört Amiral Malcolm Hamilton, Stockholm.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.