NAKTERHUS till ubåt, England, 1900-talets första hälft.

Mässing, järn, glas, trä. Bär olika märkningar: PATT 189-N, No 2832 K., AF 890. Höjd ca 46, bredd ca 44 cm.

Slitage, bucklor, nagg, anlupet, repor. Senare dragen el för belysning. Ej funktionstestad. Ett lock saknas.

Utropspris
10 000 SEK