Carl Barks

(USA, 1901-2000)
Carl Barks
(USA, 1901-2000)

CARL BARKS, blyertsteckning, signerad samt daterat 1950-talets mitt.

Ett så kallat Modelsheet på skisspapper, föreställande en skisstudie av Knattarna. Signerad och daterad i efterhand av Barks som "Mid 50´s". Objektet är uppfodrat på syrafri kartongbit samt ligger i syrafri plastficka. Bladstorlek ca 23 x 30 cm (Den ena kanten snedskuren).

Slitage, gulnad, svaga veck. Något mindre nagg. Ej ramad.

Proveniens

Inköpt hos Galerie Laqua i Tyskland ca 2005.

Utropspris
10 000 SEK