PRESIDENTAUTOGRAFER PÅ UTNÄMNINGSDOKUMENT, 4 st varav Calvin Coolidge och Wodrow Wilson egenhändiga, USA 1916-36.

Utnämningsdokument som generalkonsul samt som utrikes tjänsteman för Walter E. Leonard, amerikansk konsul i Tiflisi, generalkonsul i Tallin, konsul i Bremen. Två dokument med tryckta autografer av Franklin D. Roosevelt och Herbert Hoover. Bladstorlek 48 x 35 - 58 x 48 cm.

Slitage, veck, smärre enstaka fläck, någon med smärre kantriss och hörnskada resp mindre hål.

Proveniens

Generalkonsul Walter E. Leonard.

Utropspris
3 000 SEK