Madeleine Pyk – en samling F769

Fritz von Dardel

(Sverige, 1817-1901)
Fritz von Dardel
(Sverige, 1817-1901)

FRITZ VON DARDEL, tillskriven. 3 st delvis akvarellerade teckningar. Bl.a. daterade 1857 och 1866.

"Nyårsafton på Koborg 1857", bildstorlek ca 22 x 15 cm.
"Marionett-theater vid Koborg 1866", bildstorlek ca 25 x 17 cm.
"damerna vid Koborg", bildstorlek ca 17 x 19 cm.

Ej examinerad ur ram. Blad med veck.

Konstnär

Fritz von Dardel var en schweizisk-svensk överintendent och bildkonstnär född i Neuchatel. Han studerade i Paris för Leon Coignet. I Sverige tillhörde han Karl XV:s inre krets. Von Dardel är känd för sina många akvarellerade teckningar föreställande personer och händelser vid hovet. Han har även utfört en rad folklivsbilder.

Utropspris
2 500 SEK