MEKANISK LEKSAK, litograferad plåt, "Tom 385", Lehmann, Tyskland, 1900-talets första hälft.

Apa, med ledade armar och ben samt snöre, längd ca 20 cm.

Slitage, färgbortfall, bucklor, funktion ej kontrollerad.

Utropspris
1 500 SEK