Hörnskåp krönt med en uppsats. Undertill skåp med snedställda hörn. Utskjutande mittparti. Låda i sargen. Svarvade ben. Bemålad. Längd 103 cm. Djup 68 cm. Höjd 192 Nyckel finns.
Bruksslitage. Märken och repor. Maskstunget. Kompletterad. Lagningar. Kompletterad. Senare underdel. Senare bemålad. Dekor list saknas.