BYRÅ, troligen England, 1700-tal.

Fanerad i valnöt samt valnötsrot. Fem lådor i fyra varv. Bredd 111, djup 54, höjd 98 cm.

Bruksslitage, fanerskador, senare beslag. Renoverad samt kompletterad. Fläckar. En låda trög och går ej att stänga helt. Nyckel saknas.

Utropspris
5 000 SEK