DUK samt SERVETTER, 8 st, linnedamast, märkt AMR, 1800-talets början.

Åldersrelaterat bruksslitage. Några fläckar.
Olika monogram.

Åldersrelaterat bruksslitage. Några fläckar. Något mindre hål.

Proveniens

Anna-Margrete Rosenstein. Sid 134-135 i Topelius bok Damastdukstyg.

Utropspris
4 000 SEK