PARTI KERAMIK, 5 delar, stengods, "Spiral" Ingrid Atterberg Uppsala Ekeby.

Glaserad dekor. 3 vaser, olika form, höjd 9-27,5cm. Sockerskål med lock höjd 10,5cm, fat längd 29,5cm.

Slitage. Nagg. Sockerskål med nagg och omfattande lagningar.

Utropspris
2 500 SEK