VITRINSKÅP, rokoko, 1700-tal.

VITRINSKÅP, rokoko, 1700-tal.

Betsad furu. Överdel med parställda, glasade skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning. Svängt profilerat krön. Underdel med fyra lådor i tre varv. Beslag i gulmetall. Längd 105 cm, bredd 42 cm, höjd 183 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Några avslag och skador. Renoverat och kompletterat. Senare glas.

Utropspris
5 000 SEK