Madeleine Pyk – en samling F769

KOLONNLJUSSTAKAR, ett par, sengustaviansk stil, omkring år 1900.

Kolonnljusstakar av vit sten, på kvadratiska baser. Urrnformade ljuspipor. Höjd 27,5 cm.

Bruksslitage, fläckar, anlöpningar. Smärre nagg och ärgningar. Skeva manschetter. Vidhängande kedjor saknas. Senare skaft.

Utropspris
2 000 SEK