TEKANNA/DUBBELKANNA, Gunnar Nylund, Rörstrand samt FAT, Ingrid Atterberg, Upsala-Ekeby, 1950-tal.

Glaserat stengods. Tekanna samt varmvatten-kanna, total höjd 22 cm. Fat med geometrisk reliefdekor, längd 25,5 cm.

Smärre slitage. Lockknopp lagad.

Utropspris
1 500 SEK