Madeleine Pyk – en samling F769

BOJAN samt SKEDFAT, porslin, Kina, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått av stiliserad växtdekor med lyckotecken respektive flodlandskap. Höjd 3-21,5 cm.

Bruksslitage, tillverkningsdefekter. Bojan med flisor på mynningen samt nagg på fotringen, skedfatet med flisor, nagg, sprickor samt lagningar.

Utropspris
1 500 SEK