ÅNGMASKIN I MASKINRUMSMODELL, tillverkad av Gustav Göransson, Kungsbacka 1950-tal.

Kopia i skala 1:7 av maskin och utrymme i det mejeri tillverkaren arbetade som maskinist i många år, maskinen märkt Mekaniska Verken Vulcan. Låda med två glasade sidor resp glasat lock. 52 x 64, höjd 39 cm.
Tidningsklipp om tillverkaren medföljer.

Slitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

Modellbyggaren och maskinisten Gustav Göransson, Kungsbacka.

Utropspris
13 000 SEK