Carl Peter Mazer

(Sverige, 1807-1884)
Carl Peter Mazer
(Sverige, 1807-1884)

CARL PETER MAZER, olja på duk, signerad och daterad C. P. Mazèr 1881

Sittande kvinna (Femme assise). 87 x 70.

Uppfodrad på pannå. Smärre repor. Retuscherad.

Utförd i Italien

Carl Peter Mazer är en av Sveriges främsta porträttmålare under 1800-talet. Den djupa psykologiska insikt som karakteriserar hans porträtt kan jämställas med Ernst Josephsons (uts. Kat., Prins Eugens Waldemarsudde, Carl Peter Mazer 1807-1884, okt.-dec. 1978, s. 8). Hans för allmänheten mest kända porträtt torde vara porträtten av C. J. L. Almqvist från 1836 (Gripsholm) och dennes dotter Maria (Nordiska Museet).

Efter avslutade studier vid konstakademien reste Mazér 1825 till Paris där han studerade på Antoine Jean Gros´ ateljé. Mazér var politiskt engagerad och under 1830 års revolution deltog han vid striderna på barrikadern, från vilka han utfört blyertsskisser med motiv från gatustriderna. Efter en tids vistelse i Finland från 1837, där han bland andra avporträtterade J. L. Runeberg, reste han till St. Petersburg, där han kom att avporträttera litterära storheter som A. Pusjkin, N, Gretj, Krylov mfl.. och därefter till Moskva där han vistades i tio år. 1849 begav han sig till Östra Sibirien i avsikt att dokumentera den rysk-kinesiska gränshandeln. Han utförde också porträtt av representanter för olika folkslag han kom i kontakt med; kirgiser, tunguser, burjäter m.fl. Hans kanske mest kända målning från denna vidsträckta resa som varade i tre år är Kinesiska köpmän i Nationalmuseum. Två år senare begav han sig ut på en ny resa till Ukraina och Kaukasus. Mötet med Kinas bildtradition medförde att han övergav centralperspektivet och gav formerna en överdriven plasticitet. Efter sin långa vistelse i Ryssland flyttade Mazér till Paris. De tre sista åren av sitt liv tillbringade han i Italien.

Mazér var också verksam som fotograf. 1864 utgav han Handbok i fotografi. En utställning av hans verk hölls 1974 på Nationalmuseum och 1978 på Prins Eugens Waldemarsudde. Han var halvbror till Johan Mazér, musiker och grundare av det alltjämt bestående Mazérska kvartettsällskapet.

Utropspris
8 500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

333. Svante Skogh, fåtölj, "nr 915", AB Hjertquist & Co, Nässjö, 1950-60-tal.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
Fair warning
Fair warning
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
Aktuellt bud:
26 000 SEK