Gustaf Brandelius

(Sverige, 1833-1884)
Gustaf Brandelius
(Sverige, 1833-1884)

GUSTAF BRANDELIUS, Olja på duk, signerad och daterad 1863.

"Stentransport i närheten av Paris". 118 x 163 cm.

Uppfodrad duk, krackelerad. Smärre skador. Retuscher. Kompletterad spännram.

Proveniens

Tidigare i amiral Arvid Lindmans (Sveriges statsminister 1906-1911 resp 1928-1930) samling.
Direktör Ivar O. och fru Karin Larsons samling, Stockholm.
Privatsamling.

"Konst i svenska hem", band 3, upptagen (under titeln "Marmorbrott utanför Paris") sid 165 under samling 220: "Dir. och Fru Ivar O. och Karin Larson, Karlaplan 7, Stockholm".
Ragnar Josephson (red), "Svensk Konstkrönika", 1952, avbildad under år 1863. (Boken medföljer)

Utropspris
25 000 SEK