VINKANNA, lergods samt tenn, signerad i godset HR, Mellaneuropa, troligen Tyskland, 1800/1900-tal.

Sidorna med rik växtdekor. Tennlock dekorerat med huvud av satyr. Totalhöjd 38,5 cm.

Tidsrelaterat slitage. Mild nikotinlukt.

Utropspris
150 EUR