FONDUEVAGN, Nissen & Gehl för Richard Nissen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Teak. Rektangulär form, två hyllplan med skjutbara delar i trä, gjutjärn samt svärtad plåt. Utdragbar låda samt skärbräda. Fyra hjul varav två i trä samt två svängbara i plast. Besticksdelar medföljer. Längd ca 84 cm, bredd ca 45 cm, höjd ca 79 cm.

Bruksslitage. Fläckar, märken. Skärbrädan med rispor.

Utropspris
2 000 SEK