BÅLSKÅL, porslin, Kina 1800/1900-tal.

Med orangefärgad glasyr, förgylld dekor, reserver med förgyllda skrivtecken, invändigt floral dekor. Diam 37, höjd 14 cm.

Slitage, tillverkningsdefekter, avslag undertill fotring, kanten med smärre påmålning av nagg?.

Utropspris
4 000 SEK