Två ihopsydda delar. Rödmelerad botten med två polykroma medaljonger samt blomkvistar. Smal sicksackmönstrad huvudbård. Fodrad.
Slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar. Långsidorna med smärre trampveck.