MATSKEDAR, 7 st, silver, olika silversmeder, 1800-tal. Vikt ca 454 gram.

Ett par av Otto Wilhelm Kjellberg, Västerås 1850/1860, svensk modell med bladknoppar, längd 22 cm. Ett par av Anders Rahm, Norrköping 1828, spetsmodell (en med otydliga stämplar), längd 22 cm. Ett par av Anders Lundqvist, Stockholm 1817, gammalsvensk modell, längd 21,5 cm. En sked av Carl Magnus Rydberg, Söderköping 1829, gammalsvensk modell, längd 23 cm.

Smärre repor. Fyra med monogram.

Utropspris
3 000 SEK