SAMLING STENGODS, 7 delar, bla. Stålhane, Lundgren, Nylund.

Vas med smal hals, Stålhane, höjd 15,5cm. Skål med röd glasyr, Stålhane höjd 4,5cm. Grå vas med smal hals, Stålhane, höjd 13,5cm. Blågrön miniatyrvas, Bertil Lundgren, höjd 4cm. Brun vas Gunnar Nylund, andrasortering, höjd 24cm. Ljus vas, Nylund höjd 11cm. Gul vas, märkt "Gustavsberg - Select by", gjuten.

Grå vas med naggad mynning med spricka. Slitage. Tillverkningsdefekter. Repor.

Utropspris
2 000 SEK