Elis Bergh

(Sverige, 1881-1954)
Elis Bergh
(Sverige, 1881-1954)

GROGGLAS 12 ST OCH KARAFF, Elis Bergh, Kosta, 1930-tal.

Graverad dekor av jägare och olika djur. Glasen signerade Kosta K.K 120 och olika nummer, karaffen Kosta K.K 119 (K.K = Kosta Konstglas, beteckning på glas som ritades av Elis Bergh och ibland hade dekor av tecknaren Gunnar Widholm). Höjd glas ca 14 cm, karaffen ca 22,5 cm.

Monogramgravyr på alla delar. Karaffen även med gåvogravyr daterad 1939. Ett glas med fotnagg. Karaffen med beläggning och proppen med smärre nagg.

Utropspris
2 000 SEK