Målat trä. Dekor av figurscener, delvis originalmålningar. Huv med svängt, profilerat krön och flankerande kolonetter. Urtavla märkt Francis Wells, London. Lod och pendel finns. Höjd ca 236 cm. Nyckel finns.
Hårt slitage. Fläckar. Färgbortfall. Renoverat, kompletterat och lagat. Delvis senare målning. Urverk och urtavla ej ursprungligen hophörande med fodralet. Sprickor och skador. Märken efter skadedjur. Ej funktionstestat.