STEKHUV samt VÄRMEFAT, pläter. England, tidigt 1900-tal.

Stekhuv m monogram. Höjd 27, Längd 46, bredd 34. Ej tillhörande värmefat på låga fötter, i sidorna handtag i svarvat trä, i fatets sida fördjupning. Längd 54, bredd 37, höjd 7.

Bruksslitage. huven m mindre buckla, Fatet m knivrepor.

Proveniens

Sydsvenska Dagbladet.

Utropspris
3 000 SEK