SOCKERSKÅL MED LOCK, porslin, empire, Gardner ca 1820.

Målad polykrom och förgylld dekor av blommor, uppåtsvängda hänklar. Höjd 12 cm.

Sliten och repad förgyllning. Locket med senare påmålningar invändigt och ett litet kantnagg.

Utropspris
300 EUR