BORDSPENDYL, senempire, möjligen Österrike, 1800-talets första hälft.

Mahogny. Urhuset uppburet på två pelare av alabaster. Pendel finns. Höjd 42. Bredd 26 cm. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Urtavla med slitage. Några repor och mindre sprickor.

Utropspris
3 000 SEK