INBUNDEN SAMLING TRÄSNITT, efter Jost Amman, Frankfurt am Main, Tyskland, 1573.
Handskrivet försättsblad "Neue Livische Figuren". Uppklistrade utskurna träsnitt. Halvband av skinn från 1800-talet. Bladstorlek ca 11 x 15 cm. Bokens storlek 34 x 21 cm.
Skador. Gulnade. Träsnitten utskurna ur bokverk.