SALTKAR OCH FAT, porslin, Qianlong, Kina 1700-tal resp Japan tidigt 1900-tal.

Avlångt saltkar med konturerad kant, dekor i polykroma emaljfärger av blommor och landskap, längd 7,5. Ovalt konturerat fat med floral imaridekor, längd 37,5 cm.

Slitage, nagg, sprickor, saltkaret med stora nagg.

Utropspris
2 000 SEK