TOMTEN OCH NISSARNAS HUS, NK 2014, JoAnn Tan Studio.

Trä, tyg, glas, porslin med mera. Tomten och Nissarnas egna hus innehållande sängar, möbler, böcker och andra inventarier. Samt Tomten och Nisse Skarp, Nisse Gottberg, Nisse Pedant, Nisse Starck, Nisse Munter, Nisse Depp, Nisse Långben, Nisse Blyger, Nisse Java, Nisse Lööw, Nisse Flyger, Nisse Tidén, Nisse Svensson, Nisse Skutt, Nisse Snark samt Nisse Boxman. Dockhusets bredd 490, djup 95, höjd 315 cm.

Auktionens första bild kan innehålla föremål som ej ingår i auktionen. Se detaljbilder för de föremål som ingår i försäljningen. Huset säljs nedmonterat och montering kommer att krävas. Säljs i befintligt skick.

Föremålet visas nu på Bukowskis Market, Västberga allé 3, Stockholm.

Ställvis slitage. Skador.

Proveniens

Nordiska Kompaniets julskyltning 2014.

Intäkterna från auktionen skänks oavkortat till Läkare utan gränser.

Utropspris
10 000 SEK