Ulla & Gustav Kraitz

(Sverige, 1900-tal)
Ulla & Gustav Kraitz
(Sverige, 1900-tal)

ULLA & GUSTAV KRAITZ, skulptur. Stengods.

I form av stiliserad häst. Glaserad i blått och gråbrunt. Signerad KRAITZ. Stående på lös svartmålad sockel av ek. Höjd exklusive träsockel 18 cm, längd 28 cm.

Obetydligt bruksslitage.

Utropspris
8 000 SEK