Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

IVAR AROSENIUS, tusch, monogramsignerad och daterad -07.

Mor och son. Baksida med text: "Kära barnet mitt, när du nu kommer uti världen, så glöm inte din gamla mor, som alltid har ömmat för dig, utan tänk på mig, om du skulle komma öfver nå't bättre kap nå'n natt, och här har du nu den gamla dyrken, som salig far din använde i sina da'r, och låt se att du blir lika duglig och skötsam karl som han, gossen min." Bildens mått ca 13,5 x 16,5 cm.

Gulnad. Ej examinerad ur ram.

Utropspris
4 000 SEK