BORDSLAMPA, Böhlmark, 1920-30-tal.

Mässing och bakelit, höjd 56,5 cm. Bemålad plåtskärm, diameter 36 cm, krönande genombrutet ornament.

Ställvis hårt slitage, anlöpningar, smärre skador och färgbortfall. Ej funktionstestad.

Utropspris
300 EUR