CARL VON LINNÉ, Öländska o Gotländska resa, Stockholm och Uppsala 1745.

Med utvikbara kartor över Öland och Gotland, några illustrationer i träsnitt, botanisk plansch. Samtida helband av skinn med upphöjda ryggbind, titelfält i rött, präglad och förgylld dekor.
Linnes Skånska resa i faksimil medföljer. Tryckt i Stockholm 1920, numrerad 27 av 550 exemplar.

Slitage, namnteckningar i bläck, enstaka fläckar, veck och riss samt mindre pappersförlust.

Utropspris
8 000 SEK