BORDSLAMPA / VÄGGLAMPA, Ilmari Tapiovaara, Metallikolmikko Oy, 1960-tal.

Mässing, gråmålad metall. Höjd ca 80 cm, diameter 10 cm, djup 35 cm.

Slitage, ytskador, spår av målfärg. Ej funktionstestad.

Proveniens

Modellen ritades för Hotel Marski, 1961.

Tapiovaara 5, Pekka Korvenmaa, 1997. Teckning sid. 179.

Utropspris
750 EUR