Signe Hammarsten-jansson

(Sverige, 1882-1970)
Signe Hammarsten-jansson
(Sverige, 1882-1970)

DOSA, trä, och MUMINFIGURINER, 3 st, keramik, Signe Hammarsten-Jansson, Arabia, 1950-tal.

Muminmamman, Muminpappan ja Snorkfröken. Glaserade i polykroma färger. Höjd 4,5-6 cm. Dosan dekorerad med muminfigurer, storlek ca 13 x 13 x 14 cm.

Smärre slitage, några små nagg. Dosan med krackelyr och smärre skador.

Utropspris
500 EUR