Arne Jones E1299

LJUSKRONA, gustaviansk stil. S k Haga-modell, 1900-talets mitt. Höjd ca 75 cm.

Stomme i mässing. Behängd med olikslipade prismor, i bland annat krönande plym samt avslutande klot. För 5 ljus. Med 7 elektriska ljuskällor. Diameter ca 50 cm.

Slitage, repor och märken. Mindre nagg. Mindre fläckar på stomme. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 500 SEK