Johan Fredrik Höckert

(Sverige, 1826-1866)
Johan Fredrik Höckert
(Sverige, 1826-1866)

HÖCKERT, JOHAN FREDRIK. Tillskriven. Olja på duk.

Historisk figurscen. Möjligen föreställande Gustav II Adolf samt Axel Oxenstierna. Duk 26 x 22 cm.

Slitage. Smärre krackeleringar samt färgsläpp.

Proveniens

Genom köp från konstnären till dennes svåger konsul J. Mörck, därefter i arv.

Stockholm 1926.

Beskriven i Borelius bok "Johan Fredrik Höckert".

Utropspris
4 000 SEK