Madeleine Pyk – en samling F769

BORDSPENDYL, Potonie, Paris, 1800-tal.

Patinerad metall med rik dekor av bl a soldat och kanon. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Längd 30 cm, bredd 11 cm, höjd 30 cm.

Bruksslitage. Anlöpningar. Delvis senare underrede. Sprickor samt något sneda delar. Skadad urtavla samt visare. Ställvis bortskavd patinering. Pendel saknas. Ej funktionstestad. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
1 500 SEK