DIVAN, "Wave", Giovanni Offredi Saporiti, Italien, 1970/80-tal.

Löstagbar mjukt stoppad dyna. Underrede i metall. Märkt "Saporiti Italia" under dyna samt på benställningen. Modellen formgiven 1972. Längd 170, bredd 96 cm, höjd ca 70 cm.

Bruksslitage. Klädseln blekt samt med fläckar.

Utropspris
3 000 SEK